VYHLÁSENIA A VÝZVY


Do redakcie slovenskarepublika-info.sk bola adresovaná nasledovná výzva občanov - signatárov. Dodávame, že publikujeme uvedenú výzvu v plnom znení.

BRATISLAVSKÁ PROTIKORUPČNÁ VÝZVA

Občania verejne proti korupcii, za dôslednú a systémovú očistu verejnej a justičnej moci a za zachovanie právneho a zvrchovaného štátu - Slovenskej republiky.  

My občania - účastníci zhromaždenia občanov poukazujeme na opakujúce prípady prepojenia osôb z parlamentu, vládnej moci, prokuratúry, súdov s osobami dôvodne podozrivými z korupčných praktik, nevynímajúc v tom trestnú činnosť. Princípy práva a spravodlivosti a ochrana verejného záujmu je nielen vážne ohrozená, ale priamo porušovaná. Právny štát na Slovensku sa stáva len formálnym vyjadrením s jeho zjavnou neaplikáciou v spoločenskej praxi. Vymáhanie práva a spravodlivosti zo strany obyčajných občanov je nielen vážne ohrozené, ale ani nie je v mnohých prípadoch prakticky zaručené. Orgány verenej moci, vrátane justičných orgánov rozhodujú nie v súlade s verejnými záujmami, ale ochraňujú záujmy oligarchie a rôznorodých mafii. Tieto skupiny postupne preberajú moc v štáte a to s pomocou činností niektorých osôb v orgánoch verejnej moci. Fungovanie mnohých štátnych orgánov zlyháva v priamom prenose doslova pred očami občanov. Existujúci politický a právny systém ako celok výrazne stratil dôveru občanov. Mafie sprivatizovali štát a spravodlivosť sa stala nedostatkovým tovarom. Nastala demontáž právneho štátu. Pokiaľ nedôjde k rýchlym, zásadným a systémovým zmenám, tak v strednodobom horizonte hrozí vyvrcholenie nespokojnosti občanov prostredníctvom možných revolučných udalostí, obdobných z roku 1989.

  1. Žiadame okamžité skončenie verejnej činnosti - odvolanie osôb podozrivých z korupčných postupov zo všetkých politických a štátnych funkcii. Verejné funkcie, vrátane postov v prokuratúre a v súdnictve nesmú byť obsadené osobami podozrivými z korupčných prístupov. Pokiaľ sa to tak naďalej deje potom celá inštitúcie obsadené takýmito osobami sa stáva pre verejnosť značne nedôveryhodná. Dôvera k orgánom verejnej moci je vážne ohrozená.
  2. Poukazujeme zatiaľ len na formálnu a veľmi nedostatočnú snahu dnešných nositeľov zákonodarnej, vládnej a súdnej moci po zásadných zmenách v uvedenom korupčnom prostredí. Prebiehajúce viac menej nepodstatné a nesystémové zmeny, nemôžu fakticky zmeniť existujúce korupčné prostredie, alebo prostredie umožňujúce korupčnú činnosť, ktorá sa prejavuje resp. môže prejavovať na úrovni ústrednej, regionálne a miestnej moci, ako i v prostredí súdov a prokuratúry.
  3. Domnievame sa, že dôvodné podozrenie z protispoločenskej činnosti musí byť právnym dôvodom aspoň pre okamžité pozastavenie akejkoľvek verejnej funkcie do definitívneho rozhodnutia v danej veci. Opačný postup bude znamenať zásadnú nedôveru verejnosti voči súčasnému obsadeniu dnešných štruktúr verejnej moci.
  4. Prípadný nezáujem dnešných nositeľov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci o skutočné riešenie uvedených problémov bude znamenať možno definitívny koniec dôvery slovenskej verejnosti so súčasnou garnitúrou verejnej moci s nepredvídateľnými dôsledkami.
  5. Poukazujeme na pretrvajúce a postupné zužovanie ústavného práva slobody prejavu ako nevyhnutnej podmienky zachovania demokracie a osobných slobôd občana. Média slúžiace svojím majiteľom nepripúšťajú rôznosť názorov. Je zarážajúce, že súdna prax vedome zužuje ústavné právo slobody prejavu a dostatočne nechráni slobodu prejavu.
  6. Právny štát na Slovensku ohrozuje predovšetkým reálny nezáujem súčasných nositeľov verejnej moci o plnenie si svojich zákonných, spoločenských a morálno-politických povinností. Vymožiteľnosť práva na Slovensku je dlhodobo slabá a je tu nezáujem štátnych orgánov na reálne zlepšenie situácie. Štát a štátne orgány sú tu pre občanov a nie naopak. Udalosti z posledného obdobia sú mementom dosvedčujúcim nevyhlásenú vojnu mafii proti štátu. Žiaľ dnešné vedenie štátu, ktoré pokiaľ priamo neslúži oligarchii a mafiám, tak je k ním veľmi ústretové. Občania žiadajú zásadné, urýchlené činy a systémové opatrenia.

Žiadame prijatie zákonov a ústavných zákonov

  • o priamej osobnej zodpovednosti vysokých štátnych funkcionárov a ostatných predstaviteľov verejnej moci, prokurátorov a sudcov za riadny výkon svojej činností,
  • o povinných bezpečnostných previerkach uvedených osôb,
  • o premene prokuratúry na štátne zastupiteľstva,
  • osobitne o premene špeciálnej prokuratúry na dôveryhodný a dôsledný celoslovenský protikorupčný a protizločinecký prokurátorský úrad v záujme rozhodného a permanentného boja s korupciou a zločinnosťou na najvyššej úrovni,
  • o riadnej a dôslednej kontrole činnosti sudcov a ich prípadného disciplinárnemu postihu nezávislým, ale zodpovedným orgánom bez väčšinového zastúpenia dnešných a bývalých sudcov. V súčasnej podobe Sudcovská rada sa stala viac menej nefunkčnou a alibistickou inštitúciou s evidentným stretom záujmov, kde verejný záujem je v kolízii so skupinovým záujmom. Ďalšiu existenciu Súdnej rady je nutné zásadne prehodnotiť,
  • slabá vymožiteľnosť práva na Slovensku vyžaduje súbor legislatívnych opatrení v záujme výrazného skrátenia lehôt pri vydávaní zákonných a spravodlivých rozhodnutí justičných orgánov a na zabezpečenia efektívnych postihov osôb, ktoré sťažujú vymožiteľnosť práva.

Zoznam občanov - signatárov Bratislavskej protikorupčnej výzvy má k dispozícii redakcia Slovenskarepublika-info.sk. Mnohí z nich sú odborníci, ktorí pri dnešnom obmedzovaní slobody prejavu, sa obávajú zjavných nepríjemností, dokonca priamych alebo nepriamych postihov v zamestnaní, vo svojej súdnej alebo prokurátorskej práci alebo pri výkone slobodných povolaní.